Prague Bratislava

Uplynul rok Ohnivého kohúta, ktorý sa niesol v znamení pokoja, pracovitosti a zvedavosti. Tohtoročný bude podľa čínskeho lunárneho kalendára v znamení Zemského psa. Čaká nás dvanásť mesiacov, ktorých symbolom bude poznanie a spravodlivosť. "Nikdy nerob druhým to, čo nechceš, aby druhí robili tebe. Čoskoro sa ti to vypomstí, "znie motto pre tento rok.

Začiatok roka Psa je zaznamenaný k 16. februáru 2018 a končí 4. februára 2019. Oslava čínskeho nového roka je hlavným sviatkom pre Číňanov a celkovo pre väčšinu Ázie. Oslavuje sa celý týždeň a život v Ázii akoby sa zastavil. Všetci trávia čas s rodinou a užívajú si tradície, ktoré sú s týmto sviatkom spojené. Tento sviatok znamená nielen koniec zimnej sezóny, ale tiektiež oslavuje príchod jari. Občas je označovaný ako Lunárny nový rok, pretože je zaznamenaný podľa čínskeho lunárneho kalendára.

Významnou tradíciou je vešanie obálok s vpísanými túžbami na strom želaní Lam Tsuen. Ľudia napíšu na kartičku svoje priania a pokúsia sa ju hodiť na konáre. Ak sa prianie so stužkou zachytí a nespadne na zem, želanie sa splní. Rozprávajú sa rôzne legendy o splnených prianiach, zázračných uzdraveniach a ďalších splnených túžbach. Možnosť zavesiť kartičku na strom želaní bude aj v našej reštaurácii.

Rovnako ako zvyšok sveta oslavuje Silvester, ktorý v Ázii nie je tak rozšírený, tak Aziati oslavujú príchod čínskeho nového roka. Aj tieto sviatky Aziati oslavujú podávaním sviatočného jedla. Pripravujú sa špeciálne pokrmy, ale servírujú sa aj potraviny, ktoré majú svoju symboliku. Napríklad pomaranče a mandarínky (vždy v párnych počtoch, keďže nerovnosť prináša nešťastie) majú priniesť hojnosť, ryža zaisťuje harmóniu, červené čili papričky symbolizujú šťastie, čínsky druh reďkovky, či tradičná pálenka jiu zase dlhovekosť.

Hostina sa skladá z tradičných pokrmov, kde sa servírujú ryby, prasa, kačica či torta z lepkavej ryže (Nian gao). Nie všetci však jedia prvý deň osláv mäso, niektorí sa mäsa zdráhajú, pretože každý rok sa nesie v duchu iného zvieraťa. Je zvykom ryby a kurčatá servírovať vcelku a porcovať až na stole ako pripomenutie jednoty a prosperity.

Príďte objaviť chute čínskeho nového roka do reštaurácie SaSaZu. Vytvorili sme špeciálne menu, ktoré vo Vás prebudí ducha osláv. Zažite pravé čínske tradície, ktoré Vám i Vašim blízkym prinesú šťastie, zdravie a úspechy v novom lunárnom roku a atmosféru, ktorá prenesie Vaše zmysly až do samotného srdca ďalekej Číny.

Rezervácie prijímame na restaurant@sasazu.sk alebo +421 (0) 221 025 628. Menu servírujeme od 15.2.2018 do 24.2.2018.

Chny menu ba